
Ny ordförande i Golvbranschen GBR
Golvbranschen GBR har vid sin årsstämma valt en ny styrelse. Den nya ordföranden heter Theodor Landler från Nyköping.
Golvbranschen GBR har haft årsstämma i Stockholm och valt en ny styrelse. Till ordförande utsågs Theodor Landler som driver företaget Golvmaterial Hans Johansson AB i Nyköping.
Som branschförening arbetar Golvbranschen GBR med många gemensamma frågor och utvecklingsprojekt. Auktorisation, utbildningsfrågor, klimat- och miljöarbete för att nämna några av de saker som ger medlemmarna mervärden.
- Vi verkar i en framtidsbransch. Hantverksyrkena har fått ett uppsving på senare tid och det ska vi i branschen fortsatt ta vara på, säger Theodor Landler, nyvald ordförande i Golvbranschen GBR.
Golvbranschens utvecklingsarbete handlar i stor utsträckning om att på olika sätt värna kvalitet i byggbranschen.
- Vi värnar våra medlemmars intresse både på kort och lång sikt. Ytterst gäller det att alltid upprätthålla kvalitet så att branschen står stark även när det blåser, säger Johan Aspelin, VD för Golvbranschen.
För ytterligare information kontakta: Johan Aspelin 08-702 30 97, johan@golvbranschen.se
