Väggskivor med prefabricerat tätskikt kan testas och VT-godkännas i kombination med ett annat tätskikt på golv.
För godkännande krävs att kombinationen har testats och uppfyllt ställda krav på bland annat:
När produktkombinationen har testats och godkänts utfärdar GBR ett VT-bevis och leverantörerna kan marknadsföra produktkombinationen som VT-PK-godkänd enligt GBRs branschstandard.
Golvbranschen, GBR, arbetar sedan 1987 med branschgodkännanden av plastgolv/-vägg i våtrum, men har på förfrågan från branschen utvecklat branschstandarden för väggskivor med prefabricerat tätskikt i kombination med tätskikt för golv. Branschstandarden ger möjlighet för leverantören att intyga att deras produkter fungerar i kombination med en annan leverantörs produkt.
GBRs Branschstandard för väggskivor med prefabricerat tätskikt i kombination med annat tätskikt för golv i våtutrymmen för VT-godkännande består av: